wtorek, 7 kwietnia 2015

Rogaliki ale marcińskie



 

 Oto pyszne rogaliki, lecz ze względu na brak odpowiednich składników zrobiłam inną masę niż była w przepisie, lecz pomimo tego i tak wyszły przepyszne, zachęcam do zrobienia ich. Przepis może się wydawać trudny, lecz to tylko złudzenie. Proszę się nie zrazić tym, że .... a zresztą gdy przeczytacie, to zobaczycie :)

Przepis na ciasto ze strony : Moje wypieki

Składniki na ciasto drożdżowo - francuskie (30 dużych rogali):
1 szklanka ciepłego mleka
1 łyżka suchych drożdży (12 g) lub 24 g drożdży świeżych
1 jajko
pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
3,5 szklanki mąki pszennej
3 łyżki cukru
szczypta soli
225 g masła, w temperaturze pokojowej (z tego 2 łyżki odjąć do ciasta) 
Przygotowanie :
Zrobić rozczyn z drożdży (drożdże wymieszać z 1 łyżką cukru, 2 łyżkami mąki i 1/4 szklanki mleka - składniki wziąć z składników na rogaliki- i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut) następnie wymieszać je z mąką , dodać resztę składników i rozetrzeć pomiędzy palcami, pod koniec dodając 2 łyżki rozpuszczonego masła. Wyrobić ciasto, bardzo krótko - tylko do połączenia; powinno pozostać lepiące. Uformować z niego prostokąt owinąć szczelnie folią i schłodzić w lodówce przez około 1 godzinę.
Schłodzone ciasto przełożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm, tak, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Całą ilość masła z przepisu rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić 1/2 cm marginesu wokół). Złożyć 1/3 ciasta do góry, następnie złożyć dolną część tak, by przykryła te złożenia (tak, jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 25 x 17 cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania.
Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić przez 45 minut w lodówce. Proces wałkowania i składania powtarzać 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po  ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc.
Wyjąć z lodówki na 20 minut przed robieniem rogalików.
Nadzienie:
300g niebieskiego maku
1 łyżka miodu
3/4 szklanki cukru pudru
100 g orzechów włoskich
200g drobno zmielonych migdałów
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
2 biszkopty, pokruszone na okruszki
1-2 łyżeczki olejku migdałowego
Ponadto:
1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
posiekane orzechy włoskie 
Przygotowanie part 2 
Mak gotować przez 15 minut, następnie odcedzić o wystudzić. Migdały zmielić razem z orzechami.  W dużej misce zmieszać ze sobą wszystkie składniki (razem z makiem, migdałami i orzechami) oprócz śmietany. Na koniec dodać śmietanę i wszystko wymieszać. Odstawić do lodówki na czas przygotowywania ciasta :)
Po lodówkowaniu ciasta 
Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 70 x 40 cm i pokroić na 30 trójkątów (o długich bokach). Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta - zwijać rogaliki zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 - 50 minut lub do podwojenia objętości.
Piekarnik rozgrzać do 180ºC. Wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 20 - 30 minut, aż się ładnie zezłocą.  Wyjąć na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać orzeszkami lub posiekanymi migdałami.
Lukier:
1 szklanka cukru pudru
2 - 3 łyżki gorącej wody
Składniki rozetrzeć w naczyniu grzbietem łyżki, do gładkości. Gęstość lukru regulować dodatkiem wody lub cukru pudru.


 



 











1 komentarz: